Główna     Aktualności   Galeria    Kontakt    Ogłoszenia    Historia  Imielna   Hobby    Sołectwo   

Festyn rodzinny - ŚWIĘTO MIODU - z cyklu "Wokół Pszczelego Ula"


12 wrzesień 2015


Sobotnie popołudnie 12 września to ukoronowanie naszych pszczelarskich przygód ostatnich tygodni. Święto Miodu to również kumulacja wszelkich działań z zakresu pszczelarstwa i kto nie był na warsztatach w wiejskich świetlicach (Imielenka, Imielna i Łubowa), mógł tego dnia nadrobić część zaległości. Święto tego wyjątkowego pszczelego produktu to nie tylko zajęcia powtórkowe, ale mnóstwo dodatkowych atrakcji i wszystko to w jedno popołudnie, dostępne dla mieszkańców naszych wiosek na boisku w Imielenku. Wykładu z historii pszczelarstwa można było posłuchać w świetlicy - pan Tadeusz Panowicz opowiadał o miodach, pszczołach i pierwszych ulach.
Na degustację miodowych potraw i wypieków przybył również wójt Andrzej Łozowski, tak jak inni mieszkańcy zachwycał się jadłem które przygotowaliśmy na nasze pierwsze miodowe święto.

Pani Hania (sołtys Imielenka) zaprosiła na imprezę ponad dwumetrową pluszową wiewiórkę, która była jedną z większych atrakcji dla naszych najmłodszych towarzyszy zabawy.
Swoje wyroby przywiózł do nas również prezes związku pszczelarskiego - pan Kostrzewski wraz z rodziną, a przy okazji pokazał dzieciom jak należy zbijać drewniane ramki do ula.
Kolejną zabawą dla dzieci był quiz pszczelarski - za prawidłowo udzielone odpowiedzi, nasi podopieczni otrzymywali nagrody, które można było również zdobyć poprzez zaśpiewanie piosenki o pszczołach.
Na boisku atmosfera rozgrzana była przez lokalnych muzyków oraz słusznych rozmiarów ognisko. Skoro było  ognisko to klasycznie nie mogło zabraknąć kiełbasy własnoręcznie upieczonej na długiej tyczce. Ponieważ Imielenko ma świetnie przygotowane miejsce na tego typu wydarzenia ( świetlica, plac zabaw i boisko sportowe skupione są w jednym miejscu) mieliśmy wysokie udogodnienie podczas przechodzenia z jednej strefy do pozostałych.

Przy ognisku mieszkańcy naszych wiosek bawili się wybornie, a trzeba zaznaczyć że i nie obyło się bez tańców które zarejestrowane są na poniższym filmie.

Mieszkańcy naszych wiosek przygotowali różne dania oparte o przepisy w których jednym ze składników był miód. Karolina Grzeczka przygotowała wieprzowinę w słodko - kwaśnym sosie, natomiast Natalia Skwarek zrobiła kiełbaski w miodzie i piwie. Dodatkowej osłody dodały wypieki pani Danuty Skwarek (placek drożdżowy) i Julii Czerniak (miodownik). Poniżej prezentujemy przepisy o które prosili degustatorzy.

Wieprzowina w słodko- kwaśnym sosie

Składnik podstawowy:
1 kg mięsa - schab, karkówka lub mięso od szynki

Składniki na sos:
30 dag koncentratu pomidorowego
8 łyżek miodu
4 łyżki octu winnego
4 łyżki sosu sojowego
12 łyżek zimnej wody
4 ząbki czosnku
duża szczypta przyprawy chili
duża szczypta mieszanych ziół: tymianku, szałwii, majeranku, oregano, suszonej natki pietruszki

Przygotowanie potrawy:
Wszystkie składniki sosu dokładnie wymieszać w rondlu i na małym ogniu doprowadzić do wrzenia. Umyć mięso, osuszyć i pokroić (w poprzek włókien) na plastry, a następnie lekko zbić tłuczkiem. Włożyć do sosu i dusić powoli, aż będzie miękkie. Można podawać z ryżem ugotowanym na sypko i sałatą.


Kiełbasa w miodzie i piwie

Składniki:
cienka kiełbasa    - 500g
cebula                - 1 duża
masło                - 1 łyżka
ciemne piwo        - 1 puszka
miód lipowy        - 4 łyżki
musztarda rosyjska - 4 łyżki
pieprz    
chili    
Przyprawa do piernika - 1łyżeczka
natka pietruszki posiekana

Cebulę posiekać i zeszklić na maśle, a następnie odstawić. W głębokiej patelni podgrzać połowę piwa, doprowadzić je do wrzenia i włożyć do niego kiełbasę. Gotować 10 minut, a następnie wlać resztę piwa, dodać cebulę, miód, musztardę  i wszystkie przyprawy. Zagotować. Serwować z ciemnym chlebem i piwem.

Miodownik


3szklanki mąki
2/3 szklanki cukru
150g masła
2-3jajka
2-3łyżki miodu
2 łyżeczki sody 
Wszystko dobrze zagnieść i włożyć do lodówki na 2-3godz. W tym czasie gotować budyń.


3szklanki mleka, 2 budynie śmietankowe 5łyżek cukru.
Wystudzić po ugotowaniu. Następnie dobrze utrzeć kostkę masła i dodawać zimny budyń - miksować do puszystości. 

Ciasto z lodówki podzielić na dwie części, formę (24/26cm) wyłożyć papierem do pieczenia - jedną część piec 10-12minut w temperaturze 180°C 

MASA ORZECHOWA:


250g orzechów włoskich, 75g masła, 3łyżki miodu, 5łyżek cukru.
Masło z cukrem rozpuścić, dodać miód, a gdy chwilę się pogotuje - dodać orzechy. Chwilę jeszcze gotować i zostawić do schłodzenia. 

Drugą część ciasta wyłożyć na blaszkę. Na to ciasto wykładamy chłodne orzechy i pieczemy 15 minut w 180°C.
Gdy obydwa ciasta będą zimne - na ciasto bez orzechów wykładamy masę budyniowa i na to ciasto z orzechami.

Wstawić do lodówki na 3 godziny.


Podczas kilkudniowych wykładów/zabaw w pszczelarzenie, każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się wielu szczegółów z życia roju. Jedni słuchacze zapragnęli własnej pasieki, innych zaś przeraził koszt inwestycji, niezbędna wiedza lub też ilość czasu jaką trzeba poświęcić na opiekę. Wszyscy jednak podziwiali poświęcenie i dbałość o szczegóły pani Kingi i pana Waldka, jak i zdyscyplinowane obyczaje tych malutkich bohaterów naszej akcji.

Standardowo zapraszam na wideo i fotografie:



Zapraszam również na kolejne podstrony z cyklu "Wokół Pszczelego Ula" - Spotkania w świetlicach

oraz Wycieczka do Skansenu i Muzeum Pszczelarstwa które znajdują się w Galerii oraz w Eko-Imielno.