Główna     Aktualności   Galeria    Kontakt    Ogłoszenia    Historia  Imielna   Hobby    Sołectwo   

Spotkania integracyjno - edukacyjne w świetlicach z cyklu -

Wokół Pszczelego Ula


26 sierpień 2015 - Imielno

Nasze integracyjne spotkania "Wokół Pszczelego Ula" rozpoczęliśmy od najmłodszych uczestników zabawy. Zabawa podczas edukacji, edukacja podczas zabawy to najskuteczniejsza technika zakotwiczenia wiedzy i doskonały sposób na integrację. W końcu była to również doskonała okazja, by dzieci z sąsiadujących ze sobą wiosek, mogły się lepiej poznać.
Dzieci wraz z prowadzącymi zajęcia rodzicami rysowały, kolorowały i wycinały mieszkańców łąk, oczywiście głównie pszczółki. Fundusze na materiały do prac plastycznych zdobyliśmy za sprawą wygranej w konkursie grantowym, zorganizowanym przez LGD Trakt Piastów.

Ciekawym sposobem na zrobienie pszczół było sklejanie rolek z papieru kolorowego, nakrętek plastikowych po napojach lub nakrętek od słoików - wszystkie owady budziły zachwyt. Prace można podziwiać na załączonym filmie z warsztatów, jak i fotografiach - stworzyliśmy małe bzyczące królestwo!
My - dorośli, mieliśmy mnóstwo zabawy, pewnie tyle samo co nasze pociechy podczas tworzenia pszczelej rodziny. Efekty końcowe przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, ale czemu tutaj się dziwić? Wszyscy w końcu pracowaliśmy jak omawiane pszczółki w ulu.

27 sierpień 2015 - Imielno i Imielenko

W piękny, słoneczny dzień, odbyły się warsztaty terenowe  dla dzieci i dorosłych - "Sekretne życie pszczelich mieszkańców Imielna i Imielenka”. Maciej Jędrzejczak - prezes stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska wraz z innymi członkami stowarzyszenia, poprowadził orszak przyrodniczy ze świetlicy w Imielnie do świetlicy w Imielenku.
Większość mieszkańców pszczołę utożsamia z miodem, ale Maciej wskazuje że równie ważne są też pszczoły dzikie jak i inne owady zapylające (chrząszcze, motyle, muchówki). W ekosystemie odgrywają niemal tak samo istotną rolę co pszczoły miodne. Poza tym, ważna jest również ochrona roślin dających nektar, a tych mamy coraz mniej - należy wskazać przede wszystkim brak łąk kwiatowych, które poza cennym pyłkiem
tak pięknie zdobiły nasze wsie.
Na warsztatach w świetlicy (w Imielenku) można było za pomocą mikroskopów stereoskopowych bliżej przyjrzeć się budowie owadów, ubaw mieli zarówno dzieci, jak i ich rodzice którzy wcześniej nie mieli takiej możliwości. Celem stowarzyszenia jest ochrona przyrody jak i budowanie świadomości ekologicznej w umysłach mieszkańców, a w tym przypadku dawanie wzorców i oswajanie nas z pszczołami które potrafią być kąśliwe, jednak w większości przypadków niegroźne.
Podczas takich akcji można dowiedzieć się wielu ciekawostek i jedną z nich jest fakt że niektóre dzikie storczyki oszukują owady - w kwiatach brakuje pyłku. Również roślina potrafi kłamać. Inną ciekawostką jest żywot samotnej pszczoły, jest nią pszczolinka ruda która zakłada gniazdo np w piasku.


28 sierpień 2015 - Imielno

Obszerny fragment pszczelarzenia pana Waldemara Grzeczki mogliśmy przeczytać TUTAJ , ale żaden tekst nie zastąpi bezpośredniego kontaktu człowieka z naturą i dlatego wszyscy chętni mieszkańcy mieli ku temu okazję w piątek...
Pszczelarz z Imielna tym razem zaserwował nam prezentację swego hobby w praktyce. Zakupiony specjalnie na tę okazję ul (w zasadzie mały ulik) do prezentacji roju, zrobił wrażenie na wszystkich zebranych. Niecodzienną okazją było obserwowanie przez szybę pszczół, a wśród nich oznakowaną królową (na niebiesko - barwa na 2015 rok). Można było również obejrzeć wnętrze standardowego ula wielkopolskiego który również został w tym celu zakupiony byśmy mogli w praktyce zobaczyć w którym miejscu produkuje się miód, ale i inne strefy np. w którym miejscu znajduje się brama do tego niezwykłego królestwa - gdzie stoją strażniczki wpuszczające do ula robotnice, zupełnie jak pracownicy ochrony.

O atmosferze spotkania można było powiedzieć - "miodzio", zarówno dosłownie, jak i w przenośni, bowiem świeży miód z pasieki pana Grzeczki nie pozostawiał złudzeń co do jakości tego pszczelego złota z imieleńskich lasów, pól, łąk czy ogrodów.
Przez cały czas trwania wykładu pojawiały się pytania nie pozostające bez odpowiedzi. Jedną z wielu ciekawostek dotyczącej pszczelego królestwa jest technika prokreacji- królowa matka podczas godów wylatuje z ula i leci tak wysoko jak tylko potrafi, a w pogoni za nią trutnie (samce). Do kopulacji dochodzi ze zwycięzcą lub zwycięzcami pościgu, na wysokości nawet kilkuset metrów. O tym i innych obyczajów w roju można było się dowiedzieć na tym świetnie przygotowanym spotkaniu, a warsztaty podczas których każdy może zadać nurtujące nas pytanie są najskuteczniejszą formą przekazywania wiedzy.

29 sierpień 2015 - Imielenko

Tadeusza Panowicza chyba nie trzeba szczegółowo przedstawiać, znają go wszyscy mieszkańcy Imielna i sąsiadujących wiosek od kilkudziesięciu lat. Jego wiedza z historii naszego regionu i tym razem była równie cenna. Dowiedzieliśmy się że niegdyś pszczelarz był uznawany za człowieka prawego w sądownictwie. Niejednokrotnie w ten sposób udało się uniknąć kary lub przechylić szalę na swoją stronę.

Jak to wszystko się zaczęło? - Pierwsze ule były gliniane, ale i za jedne z pierwszych uli można również uznać też dziuple w drzewach jako barcie, a po pewnym czasie zastąpiły je ule kłodowe.
Niemal doskonałe okazały się ule słomiane szyte drutem, takie jeszcze niedawno posiadał Pan Panowicz (obecnie znajdują się w muzeum). Najtrwalszym ulem okazało się być jednak drewniany, szczególnie jeśli materiałem była olcha lub topola ( trwałość do 60 lat).

Obecnie zawód lub też hobby jakim jest pszczelarstwo to pasja na wyginięciu, gdyż na wsiach w co drugim gospodarstwie stała kiedyś choćby skromna pasieka, a współcześnie - sami wiemy jakim deficytowym produktem jest miód prosto z pasieki...
Pan Tadeusz zaskoczył słuchaczy informacją o istnieniu również miodu trującego! Przykładem jest Podlasie z dużą ilością modrzewicy. W Polsce jednak trujący miód należy do wyjątków, ale są kraje borykają się z tym problemem gdyż ostro trujący jest np. oleander i azalia pontyjska. Różnorodność odmian kwiatów w naszych ogrodach nie mają większego znaczenia ze względu na pojedyncze sztuki tych roślin, ale tam problemem są wielkie połacie terenu.
Miód pitny - temat którego nasz wykładowca nie ominął, dowiedzieliśmy się czym się różnią poszczególne gatunki i w jakich proporcjach się miód rozcieńcza.

Podczas gawęd o pszczelarstwie, każdą historię popijaliśmy herbatą z miodem. Oczywiście należy pamiętać że miodu nie powinno się wkładać do herbaty gorącej - wiele zdrowych związków ginie już w pięćdziesięciu stopniach Celcjusza.

Poniżej można obejrzeć również fotografie z tego wydarzenia, a fragmenty wykładu znajdują się również na filmie.


4 wrzesień 2015 - Łubowo

Na ostatnim świetlicowym spotkaniu z cyklu "Wokół Pszczelego Ula" w Łubowie, pan Grzeczka opowiadał o różnorodności małych zbieraczy pyłku. Na przykład pszczoła kraińska  charakteryzuje się pracowitością i łagodnym usposobieniem, jednak ma pewną uciążliwą cechę - często się roi. Pszczoła kaukaska natomiast, należy do najmniejszych pszczół europejskich, a środkowoeuropejska nadaje się do krzyżowania z innymi rasami i jest odporna na długie zimy. Na południu Europy występuje pszczoła włoska która charakteryzuje się żółtawym ubarwieniem i można z nich uzyskać najwyższe miodowe plony.
Druga część spotkania dotyczyła roślin miodnych i tę część prowadziła przedstawicielka płci pięknej wśród pszczelarzy - pani Kinga Wawrzynowska z Imielenka która udzielała się również na wcześniejszych spotkaniach.

Pszczoły pożytek pobierają z roślin pyłkodajnych, nektarodajnych, pyłko-nektarodajnych i spadziodajnych.
Pani Wawrzynowska przygotowała materiały do zaprezentowania roślin miododajnych w formie zdjęć. Powinniśmy pamiętać że w naszych wioskach nie tylko kwiaty ogrodowe, na łące czy też wysiewana docelowo facelia, ale przede wszystkim drzewa są wysoce miododajne np wierzba (jako pierwszy wziątek), lipa, kasztanowiec czy robinia akacjowa.
Spotkanie w Łubowie było ostatnim z cyklu warsztatów w wiejskich świetlicach.

Zapraszamy na film, tym razem obszerny, ale w końcu dotyczy wielu spotkań więc materiał musiał być odpowiednio wyczerpujący. Pod filmem standardowo znajduje się galeria zdjęć, zatem - do oglądania!


Zapraszam również na kolejne podstrony z cyklu "Wokół Pszczelego Ula"  Wycieczka autokarowa do Skansenu i Muzeum Pszczelarstwa
 
oraz "Święto Miodu" które znajdują się w Galerii oraz w Eko-Imielno.

0
Utworzono za pomocą Mozello – to najłatwiejszy sposób tworzenia witryn internetowych.

 .