Główna   Aktualności  Galeria  Kontakt   Ogłoszenia Historia  Imielna Hobby  Sołectwo

Sprzątanie Świata 2017 - część 1

Sprzątanie Imielna ...prawie po Australijsku.

Dlaczego właśnie - prawie po Australijsku? Ponieważ Australijczycy sprzątają u siebie w marcu, a Polacy i mieszkańcy innych krajów półkuli północnej, organizują akcję zawsze w trzeci weekend września. Oczywiście każda pora roku jest dobra by zadbać o estetykę regionu, jednak warto fakt ogólnoświatowych/ogólnopolskich standardów znać.

Deszczowa pogoda, utrzymująca się praktycznie od początku wiosny, wprowadziła w nasze szeregi pewną dezorientację. Jaką w takiej sytuacji podjąć decyzję? Wyruszyć niewielką grupą, głównie dorosłych? Czy może przełożyć akcję? Permanentne opady deszczu dyskwalifikują najmłodsze, kilkuletnie dzieci i osoby podatne na przeziębienia, a długotrwałe ulewy dodatkowo osłabiają. Decyzja była naprawdę  trudna do podjęcia. Mieszkańcy Imielenka wyruszyli sprzątać w kierunku swojej miejscowości. Sołtys wraz z najwytrwalszymi mieszkańcami Imielna, objął szlak w kierunku części wioski za lasem. Reszta (głównie rodzice najmłodszych dzieci) zdecydowała o przeczekaniu deszczu i podjęciu sprzątania większa grupą w kolejny weekend, pozostałych części wioski. Można kwestionować taką decyzję, bo nienaruszalna dotąd data sprzątania, została rozbita na dwa terminy, ale summa summarum - Imielno jest tak samo oczyszczone jak w poprzednich latach, a kilkuletnie dzieci mają pamiątkę i naukę z tej ważnej wyprawy.
Przesunięcie terminu popołudniowego festynu, który zawsze następował po sprzątaniu, było oczywiste. Podczas deszczu trudno o grillowanie, czy też zabawy sportowe i edukacyjne, bez zadaszenia. Piknik rodzinny odbędzie się 3 czerwca i będzie połączony z dniem dziecka, czyli podobnie jak dwa lata temu.

Powyżej fotografia z pierwotnie zaplanowanego terminu sprzątania, niestety w deszczowej aurze, a poniżej druga grupa czyścicieli, którzy wyruszyli w zakamarki Imielna z tygodniowym opóźnieniem, jednak z małymi dziećmi. Kilkoro deszczoodpornych mieszkańców z powyższego zdjęcia, mimo kapryśnej pogody, zdecydowało się jednak wyczyścić część naszej wioski. Przed rozejściem, wszystkie dzieci otrzymały pączki i drożdżówki dla siebie i rodzeństwa.
           

Mieszkańcy Imielna, którzy postanowili oczyścić ze śmieci swoje sąsiedztwo, przekładając wyprawę o tydzień - tak też zrobili. W piątek wyruszyliśmy z dziećmi zawstydzić dorosłych - tak, zawstydzić, ponieważ to dorośli zazwyczaj śmiecą, a nie dzieci, co widać po znaleziskach. Akcja ukierunkowana jest głównie na dzieci, bo sprzątanie należy rozpocząć w młodej głowie. Wiedza nie gwarantuje sukcesu. Do jego osiągnięcia niezbędny jest przykład, stąd tak istotny jest udział dorosłych w sprzątaniu świata.

Akcja sprzątania to przede wszystkim estetyka, która ma również pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Dzieci i opiekunowie dobrze się przy tym bawią, wiec i stopień integracji stoi na przyzwoitym poziomie. Jedynie pogoda nas ogranicza, co w tym roku zaowocowało sprzątaniem w dwóch turach.

Nie da się zebrać stu procent śmieci, na wzór policyjnego przeczesywania terenu, ale najczęściej uczęszczane trakty, dzieci wraz z rodzicami starały się wyczyścić na tyle solidnie, na ile wystarczyło im sił.

Imielno posprzątane, ale to nie koniec.

Dalszą - rozszerzoną edukację, połączoną z zabawą, będziemy kontynuować 3 czerwca w Imielenku, podczas festynu rodzinnego, który jest ukoronowaniem naszej akcji. W związku z tym że w tym roku piknik połączyliśmy z Dniem Dziecka - upominki i gadżety, otrzymają wszystkie dzieci z Imielna i Imielenka.

Zapraszam na krótki, aczkolwiek treściwy film, oraz standardowo fotografie. Relacja z pikniku po sprzątaniu świata znajduje się TUTAJ.

Przemysław Grzeczka0
Utworzono za pomocą Mozello – to najłatwiejszy sposób tworzenia witryn internetowych.

 .