Główna   Aktualności  Galeria  Kontakt   Ogłoszenia Historia  Imielna Hobby  Sołectwo

Sprzątanie Świata 2017 - część 2: Festyn


     Lata dziewięćdziesiąte - wiejskie dyskoteki szybko były otwierane i równie szybko się kończyły. Pamiętam jak dwójka znajomych wróciła z dyskoteki, która miała miejsce w Imielenku z lokalizacją w tzw. Klubie (miejscu spotkań towarzyskich w którym ś.p. pani Regina Urbaniak sprzedawała prasę i inne produkty) czyli w obecnej świetlicy. Oboje się przyznali, że pójście na tę imprezę, to był niewypał, bo "dostali po kubku". Patrząc na ich zapuchnięte oczodoły, wiedziałem że nie kłamią. Jakiś czas później, chłopaki z Imielna i Imielenka, musieli naprawiać płot, który sobotniego wieczoru, posłużył za narzędzie do argumentowania swoich racji. Coś się zmieniło przez te 20 lat? Skoro w zeszłą sobotę na naszej wiejskiej imprezie wszyscy dostali po kubku?


     Niby prosta gra słów, a tak naprawdę, zmieniło się wszystko. Pewnie znajdzie się wielu mieszkańców, którzy z utęsknieniem przypominają sobie tamte czasy, ale to głównie kwestia tęsknoty za młodością. Jak wyglądała wtedy ochrona środowiska? Nikt się nie zastanawiał nad takim pojęciem.

     Rowy melioracyjne, zamiast gromadzić wodę, zbierały śmieci. Dzikie wysypiska w wielu miejscach - największe mi znane było za ogródkami działkowymi (zanim takowe zaistniały) od strony żwirowni, które wówczas nazywaliśmy żwirownią i drugie, mniejsze - przy krzyżu na zakręcie (jadąc do części "Imielna za lasem") ale podobnych miejsc było więcej, a szczątkowo niektóre istnieją zarośnięte do dzisiaj. Nagminne wypompowywanie szamb (które i tak nie miały szczelnego dna) na łąki, czy porzucanie na łąkach lub lasach, martwej trzody i innych zwierząt gospodarstw domowych..  Zaostrzone prawo i rozwój kultury osobistej, pozwalają nam z ulgą spoglądać na ochronę środowiska w przeszłość i działać dalej. Powyższe przykłady, to nie informacje pochodzące z internetu, ale oparte o własne doświadczenia retrospekcje. Jako dzieci we wczesnych latach szkoły podstawowej, odwiedzaliśmy największe wysypisko, które najbardziej przypominało połączenie śmietnika z wystawką - było tam wszystko czego ludzie z domów chcieli się pozbyć. Z perspektywy dziecka, wyglądało to jak supermarket, który można było opuścić bez płacenia za towar.

Obecnie nikt nie musi śmiecić. Mamy zapewniony wywóz śmieci komunalnych, odpadków wtórnych, kanalizację, odbiór śmieci wielkogabarytowych i specjalnych - nikt już dzisiaj nie musi śmiecić, a mimo to, Sprzątanie Świata jest nadal potrzebne, bo zebranie kilkudziesięciu worków pełnych śmieci to nie był przypadek.

     Jak co roku odnieśliśmy sukces, a w sobotę  3 czerwca, bawiliśmy się na pikniku podsumowującym naszą akcję. Atrakcji nie brakowało, była grochówka wojskowa (fot. powyżej) za którą dziękujemy panu Budniakowi, były przejażdżki motocyklowe dookoła boiska, które poprowadził tata Tymka - pan Tomasz Smolarek (fot. poniżej),  dla którego udało nam się uzbierać 16 kg nakrętek, a Elmer - słoń w kratkę - chętnie pozował do zdjęć i jemu również dziękujemy za przybycie z kraciastego, słoniowego lądu.

Zajęć sportowych również nie brakowało (zabawa w oponach, szczudła, piłka nożna), a jedną z dłuższych zabaw, zorganizowała nasza grupa koleżeńska - KIWI (Kobieca Integracja w Imielnie), polegająca na zbudowaniu dinozaura z plastikowych butelek. Na jednym ze stanowisk (również grupy KIWI), można było spróbować posadzić nasionka w eko-doniczkach (papierowe rolki).

Pogoda zdała egzamin celująco - ok 22 stopnie Celsjusza i słońce, to perfekcyjne warunki na taki festyn.

Poza zajęciami sportowymi, była również część artystyczna - kolorowanie słonia w kratkę, oraz ogromny stelaż z naciągniętym nań folią do malowania. W międzyczasie można było posilić się kiełbaską z grilla, którą serwował nasz sołtys. Trudno wymienić wszystkie atrakcje (ogromne bańki mydlane, siatkówka i wiele innych), ale każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Praktycznie cała, wielka impreza, nie miałaby miejsca, gdyby nie nasi sponsorzy, a ci jak co roku, spisują się na medal. Sołtys Imielenka - pani Hania, poprowadziła imprezę, a trzeba przyznać, że praktycznie co chwilę należało  informować mieszkańców o kolejnych atrakcjach.

Podczas zabawy, nie mogliśmy zapominać, że impreza była podsumowaniem Sprzątania Świata 2017 (choć w tym roku połączonego z dniem dziecka). Zabawy tematyczne, edukacyjne i upominki nagradzające uczestników sprzątania Imielna i Imielenka - wszystko z uśmiechem na twarzach, ale i refleksją dorosłych - to na nich spoczywa kształtowanie postaw. 

     Tak do końca nie zdajemy sobie sprawy, że na całym świecie ludzie mają problem z rosnącą górą śmieci. Jednak są czynności (fotografia poniżej), które pomagają ograniczyć tę niedogodność i to MY wszyscy możemy mieć na to wpływ. Gromadząc odpady plastikowe, możemy zaobserwować, że większość to butelki po napojach i kartoniki. Pierwszym krokiem do sukcesu jest wyrzucenie do kosza lub worka butelki bez nakrętki, a tę wrzucić obok luzem lub zbierać na cel charytatywny np. dla Tymka. Drugim krokiem w kierunku ochrony środowiska, jest zmiażdżenie butelki, zanim trafi do pojemnika. Najłatwiej chyba zdeptać intruza. W ten sposób, prasa do śmieci nie ma problemu ze zmniejszaniem objętości odpadów. Aby udowodnić jak to działa, przygotowaliśmy małe doświadczenie. Zasady były proste - udowodniliśmy jak szybko można pozbyć się góry śmieci, kilkukrotnie zmniejszając jej objętość.

     Mieszkańcy innych krajów, zdają sobie bowiem sprawę, iż problemem ekologicznym nie jest papierek czy butelka wyrzucona na trawnik, jest to problem jedynie estetyczny i zadanie dla odpowiednich służb komunalnych. Prawdziwym problemem są tysiące kilogramów śmieci codziennie produkowanych w naszych domach. Rozwiązaniem problemu odpadów jest nie tylko coroczna zbiórka śmieci na szkolnych boiskach i osiedlowych trawnikach, lecz zmiana w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów, unikaniu odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu. Podnosząc świadomość i kultrę osobistą, może nadejdzie taki dzień, kiedy zamiast sprzątać świat, pójdziemy o jeden krok dalej, a tymczasem pozostaje nam organizowanie tej akcji tak długo, jak długo Imielno będzie zanieczyszczane.

Przemysław Grzeczka

Poniżej znajduje się lista darczyńców, bez których nasz festyn byłby o wiele skromniejszy. Dzięki tym osobom, mogliśmy sobie pozwolić na tak wiele atrakcji, gadżetów, zabaw, kubków, no i oczywiście smacznych posiłków, pączków i napojów. Dziękujemy naszym sponsorom, oto oni:

sołtys Imielna Krzysztof Skwarek

Kwiaciarnia Lidia w Imielnie

Sklep wielobranżowy EMKA z Imielna

Odszkodowania Paweł Machyński

Piotr Piątek

sołtys Imielenka Hanna Pieśniewska-Kaźmierczyk

ksiądz Andrzej Szyndler

radny Zbigniew Włodarczyk

Nowel – instalacje elektryczne

Marek Skorniak

Centrum Ogrodnicze Magnolia - Fałkowo - Pan Krzysztof Cieślewicz

Sklep ABC Po Sąsiedzku – Imielenko – Pan Artur Śliwa

INSTAL – DAW - Imielenko – Pan Dawid Kołacz

Agencja Reklamowa Idea Plus – Gniezno – Pan Krzysztof Przybylski

Lech – Pol” – Gniezno

Wydawnictwo PUBLICAT S.A. – Poznań

AMMIGO MICIUKIEWICZ Sp. Z.o.o. Spółka Komandytowa - Swarzędz

POLLIGHT – Nowoczesne Systemy Oświetleniowe – Warszawa

ALKOM – Gniezno

ORLEN PALIWA sp. z o.o.

COLIAN Sp. z o.o.

WATA CUKROWA

Anna i Roman Rojewscy – Imielenko


Zapraszamy do obszernej galerii zdjęć i film z ukoronowania naszych działań, podczas pikniku. Tych którzy chcieliby zobaczyć jak wyglądało samo sprzątanie Imielna, zapraszamy do pierwszej części podsumowania TUTAJ.

0
Utworzono za pomocą Mozello – to najłatwiejszy sposób tworzenia witryn internetowych.

 .