Główna   Aktualności  Galeria  Kontakt   Ogłoszenia Historia  Imielna Hobby  Sołectwo

Sprzątanie Świata 2016

No tak, posprzątaliśmy ... ale tak faktycznie - to po co nam to było?

1. Zagrożenie
Śmieci to zagrożenie, towarzyszą nam od zawsze, jednak problem się pogłębił, gdy człowiek postanowił masowo produkować szkło. Okazało się że istnieje jeszcze jeden, stosunkowo nowy twór człowieka, który nie daje o sobie zapomnieć, to plastik.
Niektórzy mieszkańcy (lub goście) bezmyślnie rozrzucają odpadki, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Szklane butelki (plastikowe również) ulegają rozkładowi w ciągu nawet setek tysięcy lat, a nawet dłużej! Są dużym zagrożeniem dla zwierząt, które w poszukiwaniu pożywienia kaleczą się o nie, a nawet zaklinowują się w nich i kończą żywot. Leżąca szklana butelka na wysuszonym podłożu, skupiając promienie słoneczne na jeden punkt, powoduje zapłon - pewnie niejeden raz widzieliśmy takie zjawisko bawiąc się lupą. Samoistne pożary nie są rzadkością, a śmieci podnoszą prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Imielno to w dużej części lasy - wiadomo jaki scenariusz może się ziścić, jeśli nie oczyścimy swojego otoczenia. Butelki stanowiły wyraźną większość zebranych w tym roku śmieci.
2. Estetyka
Sprzątamy w domach, sprzątaliśmy również nieco dalej. Była okazja, aby sprawić, by nasze spacery nie uprzykrzał widok zalegających śmieci. Ktoś zrobił bałagan, my udowodniliśmy że źle zrobił, najzwyczajniej - dając przykład. Musieliśmy chociaż tego jednego dnia zmienić się w pracowników służb porządkowych, nikt za nas tego nie zrobi. W tym jednym dniu, nie zwracaliśmy uwagi na to czy śmieci leżą przy ogrodzeniu sąsiada, sugerując się myślą że to jego bałagan, albo kogoś, kto w tym miejscu naśmiecił. Wszystkie śmieci musiały się znaleźć w naszych workach, bo każdy jeden zabłąkany przedmiot psuł nam piękny, imieleński krajobraz.
3. Miękka edukacja
Sprzątanie świata jest między innymi akcją edukacyjną, której efektem musi być głównie zmiana przyzwyczajeń i stylu życia na bardziej przyjazny dla Imielna i Imielenka, dla naszego środowiska. Wypracowanie u mieszkańców nowych nawyków jest procesem wieloletnim. Na tym polega miękka edukacja, aby wskazywać anomalie i je bez nacisków, dobrowolnie eliminować. Cieszy jednak fakt, że również i w tym roku akcja przyczyniła się do poprawy świadomości ekologicznej naszych najmłodszych mieszkańców. Przeprowadzona akcja miała być formą edukacji ekologicznej i taką właśnie była.
Pogłębienia wartości o których mowa, dokonaliśmy poprzez wybranie się na tę doroczną wyprawę wielopokoleniowo - rodzice swoją obecnością podkreślają wagę wydarzenia. Dzieci biorą z nas przykład, wiec utwierdzajmy je w słuszności sprzątania swojej miejscowości. Integrujemy się ze sobą i mieszkańcami sąsiedniej wioski, a przy tym również uczymy.
4. Rozrywka
Taka wyprawa w pagórkowaty imieleński teren to przygoda. Wśród morenowych krajobrazów, możliwe że na nowo zauważymy w jakim pięknym miejscu mieszkamy. Coraz częściej nasz czas przeznaczony na rozrywkę to motogodziny nabijane przed ekranem telewizora lub monitora. Trend który od lat zatacza szersze kręgi. Z drugiej jednak strony, odrobinę bilansuje to zjawisko inny trend. Mieszkańcy miast zmęczeni wszędobylskim betonem, asfaltem i hałasem, migrują na wieś i bywa, że to oni niejednokrotnie potrafią dostrzec w wiejskich widokach więcej uroku niż mieszkańcy wsi, którzy mieszkają od urodzenia. Przywykliśmy do codziennych widoków? Nie czas na takie rozważania i miejsce. Trzeba zaznaczyć że poprzez rozrywkę, możemy większą grupą uczestniczyć w tej akcji. Piknik również jest magnesem do wzięcia udziału w sprzątaniu Imielna i Imielenka, właśnie z powodu rozrywkowego charakteru zabawy.
Grill, zabawy sportowe, przyrodnicze, wszystko po to, byśmy po sprzątaniu mogli razem na wesoło uczcić nasze starania. Wydawać by się mogło, że takie sprzątanie to ciężka praca, ale co roku udowadniamy, że potrafimy poczucie obowiązku przekuć w wesoły, ale ostatecznie owocny spacer.
Z radością pragnę poinformować, iż w tym roku było najmniej śmieci w porównaniu do lat poprzednich, a przeczesaliśmy obszar od Wierzyc, aż do Lednogóry! Ta akcja ma sens, robimy postępy!
Drugą dobrą informacją jest coraz większy udział dorosłych w naszej akcji. W tym roku sprzątało około 54 dzieci i 30 dorosłych. Grupa 84 osób robi wrażenie, ale oczywiście czekamy na sąsiadów, którzy się do akcji jeszcze nie przyłączyli.

Zielony kubek
Gadżet pamiątkowy, którym w tym roku był kubek, na pewno będzie nam przypominał o tym wydarzeniu przez cały rok, a może i przez kolejne lata. Przy 85 sztukach przedmiotu, robi się niemała kwota do zgromadzenia i tutaj należą się podziękowania dla sponsorów - trzeba było odpowiedzieć na długo przed pierwszym zebraniem zwołanym przez sołtysa w sprawie sprzątania. Miejmy nadzieję że za rok sponsorzy równie szybko zareagują, a obok przypinki z poprzedniej akcji i tegorocznego kubka, pojawi się w kolekcji kolejna okolicznościowa pamiątka. Oczywiście sponsoring to nie tylko kubki, były słodycze, książki, napoje, zabawki i szereg innych obciążeń finansowych, którymi nasi darczyńcy się zajęli ofiarując gotówkę lub przedmioty. Integrujemy się, a owoce zacieśniania naszych kontaktów, stają się coraz bardziej namacalne!

Przemysław Grzeczka

Koordynatorem tegorocznej edycji "Sprzątania Świata Imielno - Imielenko 2016", był członek rady sołeckiej - Krzysztof Przybyła, który dziękuje sponsorom za wsparcie:

Lista darczyńców akcji „Sprzątanie Świata” – Imielno, Imielenko 2016 :
Step ONE Fitness Sierosław - Dyrektor Operacyjny Pan Paweł Ciszek
Marek Dziarski z Moraczewa
Piekarnia-Cukiernia Familijna Krystyna Dzieńkowska Fałkowo
Agata i Paweł Gilewicz Imielno
Karolina i Przemysław Grzeczka z Imielna
Sklep Zoologiczny Anna Janiszewska Pobiedziska
Kwiaciarnia, Studio Florystyczne w Imielnie Lidia van Kester
Sklep "EMKA" z Imielna Katarzyna i Maciej Maciejewscy
Wójt Gminy Łubowo Andrzej Łozowski
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne – Krzysztof Nalewski
Apteka Wielkopolska Poznań Izabela Nicikowska
Piotr Piątek Imielno
Łukasz Pulkowski Spring Studio Perspektyw Poznań
Agencja Reklamowa Idea Gniezno Krzysztof Przybylski
Kinga i Krzysztof Przybyła
Magdalena Reczek z Imielna – ubezpieczenia
Bogumiła i Stefan Samborscy Imielno
Krzysztof Skwarek Sołtys wsi Imielno
Marek Wojciech Szaniewski Poznań
Dyrekcja Lasów Państwowych - Jędrzej Szyguła
ks. Andrzej Szyndler Imielno
sklep ABC po sąsiedzku Artur Śliwa Imielenko
Barbara i Marek Tuczyńscy Imielno Bank Zachodni WBK
Studio Urody z Imielenka - Paulina Wołodkiewicz
Radny Gminy Łubowo Zbigniew Włodarczyk
Centrum Ogrodnicze Magnolia Fałkowo
Nadleśnictwo Gniezno
Nationale-Nederlanden Oddział Poznań 203 Poznań
Orlen Paliwa Sp. z o.o.
Grupa Pegas
Pollight – Nowoczesne Systemy Oświetleniowe Warszawa
Sklep Lila Pobiedziska
Zarząd ROD Relax Imielno
Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska
Wydawnictwo PUBLICAT Poznań
Wydawnictwo TOP-AGRAR Polska
Szczególne podziękowania za oprawę graficzną dla Przemysława Grzeczki, oprawę muzyczną dla Andrzeja Smułczyńskiego, mistrza grillowania Zbigniewa Gordziejewskiego, a także wszystkich niewymienionym z imienia i nazwiska bez których to wielkie wydarzenie nie doszło by do skutku.

Zapraszamy na film i zdjęcia - przyjemnego oglądania!


0
Utworzono za pomocą Mozello – to najłatwiejszy sposób tworzenia witryn internetowych.

 .