Dzień Kobiet 2016

8 marca czyli Dzień Kobiet, części mieszkańcom Imielna kojarzy się pewnie bezpośrednio ze świętem komunistycznym, a jaka była historia tego święta???
W Polsce faktycznie to święto bezpośrednio zapożyczone zostało z ówczesnego Związku Radzieckiego, gdzie w 1965 feministki wymusiły na Stalinie stworzenie święta kobiet. Lecz jak wszystko, musiało mieć ono podłoże ideologiczne czyli powstało „w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu”, dzień ten wówczas był też wolny od pracy.
W Polsce pierwsze obchody Dnia Kobiet pojawiły się za rządów Piłsudskiego, który przychylił się do wniosku polskich feministek (ciekawe czy uzyskałyby także poparcie gdyby zwolenniczką tego święta nie była też jego żona?). W taki sposób kobiety  II RP zdobyły swoje święto, lecz wówczas kobiety nie były tym nazbyt zachwycone, ponieważ władza ustanowiła ten dzień jako święto obowiązkowe, w związku z tym bezpośrednio kojarzyło się ze wschodnią władzą.
Z czasów komunistycznych najczęściej kojarzonym podarkiem była paczka rajstop a obowiązkowym kwiatem był goździk. W 1993 roku ówczesne władze wycofały to święto z kalendarza jako że źle się kojarzyło, ale wtedy panie zaczęły się same domagać celebrowania swojej kobiecości.
W naszym kraju niestety nadal słychać głosy że to jest święto komunistyczne, ale prawdą jest że już przed I wojną Światową w Europie w Danii, Austrii, Niemczech oraz Szwajcarii zaczęto obchodzić Dzień Kobiet, a ten dzień dotarł do nas .... oczywiście z USA. Niestety jak donoszą niektóre źródła, geneza jego powstania nie jest radosna. W Nowym Jorku w 1908 roku kiedy jeszcze kobiety nie były uważane za równe mężczyznom, grupa kobiet pewnej fabryki chciała zaprotestować wobec tej niesprawiedliwości - miały one zdecydowanie niższe zarobki niż panowie. 8 marca kobiety zaczęły strajkować. Właściciel fabryki żeby uniknąć rozgłosu, zamknął je w zakładzie (!) nie mógł jednak przewidzieć że wybuchnie tam pożar. W płomieniach 129 kobiet przypłaciło strajk życiem. 28 lipca rok później odbyły się pierwsze obchody upamiętniające kobiety które chciały walczyć o godne wynagrodzenie za swoją pracę, a finalnie tak tragicznie się to skończyło.
Ostatecznie w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym szczególnym dniu, naród miał bezpośrednio okazać że kobiety są równouprawnione.
Obecnie w Polsce Dzień Kobiet jest powszechnie obchodzimy, a w związku z tym - nie mogło zabraknąć obchodów tego święta i w naszej pięknej wiosce. W tym roku 8 marzec przypadał w środku tygodnia w związku z tym reprezentanci Imielna do obchodów wyznaczyli datę 6 marca.
W tym roku to właśnie Panowie wzięli na siebie chyba całe 100% organizacji tego wydarzenia. O atrakcje zadbali Sołtys - Krzysztof Skwarek, Radny - Zbigniew Włodarczyk oraz pan Gordziejewski. Do współpracy został także zaproszony pan Aleksander Wołodkiewicz, który zajął się oprawą muzyczną. Panowie grali, śpiewali, tańczyli, recytowali oraz dbali o strawę, a wszystko to dla uśmiechów licznie zgromadzonych pań. Pan Olek na tę okazję napisał wiersz, a panowie bawili nas dowcipami. Mieszkanki Imielna w tym czasie mogły odpocząć od domowych obowiązków, nawiązać nowe znajomości - bo okazuje się że jednak jeszcze nie wszystkie się znamy, oraz po babsku zwyczajnie poplotkować.

Moim zdaniem popołudnie było bardzo udane i mam nadzieję że za rok także będziemy miały okazję sie spotkać, może nawet uda się to zrobić w większym gronie.

Karolina Grzeczka

Co jest najpiękniejsze na świecie?
Może to kwiatek, a może dziecię
Może to żagiel na morzu fali ?
Czy galop konia w dali
Uroczy widok tonącego słońca ?
A może zorza rozświetlająca
Tyle jest piękna, same zalety
Boże! Ty przecież dałeś nam Kobiety!

Aleksander Wołodkiewicz

Zapraszam do galerii zdjęć poniżej - klikajcie na fotografie aby je wyświetlić na całym ekranie i oglądajcie!

0
Utworzono za pomocą Mozello – to najłatwiejszy sposób tworzenia witryn internetowych.

 .