Główna     Aktualności   Galeria    Kontakt    Ogłoszenia    Historia  Imielna   Hobby    Sołectwo   

Andrzejki 2015

    Już od około XVI wieku w naszym kraju celebruje się Andrzejki.

Ciężko jest stwierdzić skąd wywodzi się ten zwyczaj. Jedne źródła donoszą że te pogańskie obrzędy przywędrowały do nas ze starożytnej Grecji, inne natomiast upatrują się początków Andrzejek w pogańskich, celtyckich oraz germańskich wierzeniach. W wierzeniach tych oddawano część bogu Freyra, który podobnie jak św. Andrzej był patronem płodności i urodzaju. Święto to przypada na noc między 29 a 30 listopada - wierzono że ta noc jest magiczna, że mogą się zdarzyć niezwykłe rzeczy, wręcz cuda.

   Niegdyś wróżby wykonywano w domowym zaciszu i przywiązywano do nich dużą wagę.

   Wróżyły sobie wyłącznie kobiety chcąc się dowiedzieć jakie imię będzie miał ich przyszły mąż, kiedy wyjdą za mąż czy ile będą mieć dzieci. Mężczyźni natomiast podobne „informacje” mogli zdobyć w nocy z 24 na 25 listopada czyli w tzw Katarzynki. Św. Katarzyna była patronką cnotliwych mężczyzn. Obecnie jednak wszystkie wróżby są wykonywane w formie zabawy zarówno przez kobiety jak i mężczyzn w jednym terminie, właśnie w Andrzejki. Większość wróżb jednak nadal odpowiada nam na pytania dotyczące związków damsko-męskich takich jak: kto pierwszy wyjdzie za mąż lub jak będzie miała na imię nasz druga połowa, choć nikt już w takie przesądy nie wierzy.

   W naszym sołectwie taka szalona magiczna noc odbyła się 27 listopada i do wspólnej zabawy zaprosiliśmy również kolegów i koleżanki z Imielenka.

   Organizatorzy zapewnili muzykę, smaczne przekąski, ale przede wszystkim zabawy i wróżby. Dzieci bardzo chętnie brały udział w konkursach i tańcach, a w kąciku zasiadła wróżka (sołtys Imielenka), która wróżyła z kart tarota oraz dłoni. Zwieńczeniem zabawy (po tańcach na zmniejszającej się gazecie czy jedzeniu zawieszonego na nitce pączka) było lanie wosku, oczywiście przez słusznych rozmiarów klucz.

Trzeba przyznać że wysoka frekwencja mile zaskoczyła organizatorów, im nas więcej tym lepsza jest zabawa. Najbliższa okazja do spotkana się i zabawy (tym razem mniej szalonej, a bardziej kreatywnej) będzie 19 grudnia kiedy to dzieci będą mogły zrobić i ozdobić pierniki.

20 grudnia natomiast, Sołectwo Imielno planuje zaprosić współmieszkańców do wspólnego kolędowania, podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku ( relację z tych wydarzeń można znaleźć TUTAJ), jednak bardziej szczegółowe informacje odnośnie „piernikowego spotkania” ukażą się niebawem.

Karolina Grzeczka  

Zapraszam na film i fotografie.


0
Utworzono za pomocą Mozello – to najłatwiejszy sposób tworzenia witryn internetowych.

 .